top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSimge ALTILI

Ön Çapraz Bağ

Güncelleme tarihi: 18 Eki 2021


Ön çapraz bağ, diz ekleminde kemiklerini birbirine bağlayan önemli yapılardan birisidir. Dizin normal işlev görmesi için çok önemli olan bu bağ, kaval kemiğinin anormal bir şekilde öne doğru yer değiştirmesini engellemektedir. Yaralanma genellikle sabit ayak üzerinde ani dönme hareketi sırasında ortaya çıkar. Daha nadiren dize gelen doğrudan darbeler, trafik kazaları, yüksekten düşme ve endüstriyel kazalar sonrasında ön çapraz bağ yaralanmaları ortaya çıkabilir. Bu durumda, ön çapraz bağ yaralanmalarına arka çapraz bağ, yan bağlar ve menisküslerin yaralanmaları da eklenebilir. Ön çapraz bağ yaralanması sırasında dizde ani bir kopma hissi ile birlikte şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Bazı bireyler bağın kopma sesini duyabilirler ve sıklıkla yere düşerler. Diz ekleminin içinde hızla gelişen kanamaya bağlı olarak şişlik meydana gelir.


Uygulanacak tedavi, zedelenmenin ne kadar ciddi olduğuna ve iyileştikten sonra kişini ne kadar aktif bir yaşam süreceğine bağlıdır. Tedavideki ana hedeflerimiz; normal eklem anatomisini oluşturmak, statik-dinamik diz stabilitesini sağlamak, dizin çevresindeki ana kasları kuvvetlendirmek, aerobik kondisyonu ve psikolojik iyilik halini sağlamak, iş ve spora mümkün olan en kısa sürede dönmesini ve ÖÇB yırtığı öncesi aktivite düzeyine ulaşmasını sağlamaktır.


Başlangıçta koltuk değneği kullanılarak ağırlık verilmez.

Buz uygulaması ve bandajlama yapılması gerekebilir.

Gerekli görülen durumlarda dizlik kullanımı önerilir.

Erken dönemde ödem kontrolünü sağlamak için tedaviler uygulanmalıdır.

Uzun vadede amacımız, kişinin zedelenme öncesi aktivite seviyesine kavuşmasıdır. Buda dizin stabilite ve fonksiyonuna bağlıdır.

Diz rehabilitasyon programında, elektroterapi uygulamaları, manuel terapi yaklaşımları, eklem hareket açıklığı egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, esneklik egzersizleri, pliometrik egzersizler, proprioseptif eğitim, aerobik kondüsyon çalışmaları yer almaktadır.

58 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page