top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSimge ALTILI

Fibromiyalji


Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, migren, kronik yorgunluk, halsizlik, uyuma güçlüğü veya dinlendirmeyen uyku, depresyon, kaygı bozuklukları, hazımsızlık, düzensiz barsak hareketleri, kadınlarda ağrılı adet belirtileri gibi birden çok belirtiyle seyreden kronik bir hastalıktır. Hastaların çoğunluğu kadındır ve orta yaş grubundadır.


Fibromiyalji sendromu (FMS) olarak da adlandırılan fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet alanlarının oluştuğu, kaslarda ve kemiklerde ağrı ile genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik, yani uzun süreli bir durumdur.


Fibromiyaljinin tedavisi güç ve karmaşıktır. Ancak uygun terapi ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler sayesinde fibromiyaljinin belirtileri yönetilebilir ve yaşam kalitesini arttırmak mümkün olabilir.


Fibromiyalji için henüz kesin bir tedavi yoktur. Tedavi süreci bunun yerine semptomları azaltmaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye odaklanır. Bunun için fizyoterapi, kendi kendine bakım yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleri kullanılır.

206 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentáře


bottom of page